Trump megválasztása óta a bitcoin ára újabb és újabb csúcsokat dönt!
A kormányok elkezdtek foglalkozni a bitcoinnal, így nem meglepő, hogy az árfolyama november közepén 36 millió forint közelében is járt.
A bitcoin árfolyama történelmi csúcsra emelkedett és először lépte át a 100 ezer dolláros szintet. A drámai emelkedés mögött a kriptovaluták iránti globális intézményi érdeklődés és a piaci spekulációk hatása áll. E tényezők még szélsőségesebben ingadozó árfolyamokat ígérnek a jövőben – véli a Makronóm Intézet elemzője.
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének írása
A bitcoin viselkedése jelentősen eltér más pénzügyi eszközöktől, mivel nem hasonlítható közvetlenül a hagyományos pénzügyi termékekhez. Ennek következtében a bitcoin árfolyamát olyan tényezők befolyásolják, amelyek nem mindig feleltethetők meg a szokásos közgazdasági racionalitásnak.
A bitcoin árfolyama nincs kötve semmilyen hagyományos alaphoz, és azt teljes mértékben a kereslet és a kínálat viszonya határozza meg, miközben utóbbi alapvetően kvázi-fix. Az árfolyamot elsődlegesen a piacon zajló spekulációk és várakozások formálják. Ha például a befektetők úgy vélik, hogy a bitcoin iránti kereslet növekedni fog – például új intézményi szereplők léphetnek a piacra, vagy a kriptovaluták egyre inkább központi szerepet kapnak az USA szövetségi politikájában –, az az árfolyam emelkedését is elindíthatja.
Ezt a dinamikát a piacok is tükrözik, különösen azok az előrejelzések, amelyek a kriptovaluták intézményesülését várják, mint például a második Trump-kormányzat kampányígéretei alapján.
A befektetők igyekeznek ezt a várakozást megragadni és minél hamarabb belépni a piacra.
Ugyanakkor a legnagyobb kockázatot is éppen ez a spekuláció rejti magában:
ha váratlan negatív hírek érkeznek, az ugyanígy gyors és jelentős árfolyamcsökkenéshez vezethet, amely komoly veszteséget okozhat a későn, a vételi oldalra belépő vagy túl magabiztosan spekuláló befektetők számára.
A kriptovaluták sajátos jellege miatt nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy hol van a mostani áremelkedés határa, mivel azt nem fundamentális tényezők hajtják, hanem tisztán spekulatív tőke, amely a potenciális hozamra épít. Az olyan szintű mérföldkövek, mint a 100 ezer dolláros árfolyam, elsősorban a média és a kisbefektetők számára bírnak hírértékkel. Az intézményi befektetők és a szakmai szereplők számára azonban nem az árfolyam szintje, hanem a hozamok és a kockázatok a döntő tényezők, amelyek mentén meghozzák befektetési döntéseiket. Számítani lehet rá, hogy az árfolyam egy ponton olyan mértékű korrekcióval szembesül, amely akár több tízezer dolláros esést is eredményezhet. Ezt a jelenséget a befektetők fogják elindítani, egyesek profitrealizálással kiszállnak majd a piacról, értékesítik befektetésüket, amely az árfolyam esését fogja eredményezni, újabb és újabb befektetőket sarkallva az eladásra, míg mások, akik nem látták előre a fordulatot, jelentős veszteséget szenvedhetnek el.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/EPA/Allison Dinner
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.