Miért lépte át a 100 ezer dolláros álomhatárt a bitcoin?

2024. december 06. 16:39

A bitcoin árfolyama történelmi csúcsra emelkedett és először lépte át a 100 ezer dolláros szintet. A drámai emelkedés mögött a kriptovaluták iránti globális intézményi érdeklődés és a piaci spekulációk hatása áll. E tényezők még szélsőségesebben ingadozó árfolyamokat ígérnek a jövőben – véli a Makronóm Intézet elemzője.

2024. december 06. 16:39

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének írása  

A bitcoin viselkedése jelentősen eltér más pénzügyi eszközöktől, mivel nem hasonlítható közvetlenül a hagyományos pénzügyi termékekhez. Ennek következtében a bitcoin árfolyamát olyan tényezők befolyásolják, amelyek nem mindig feleltethetők meg a szokásos közgazdasági racionalitásnak. 

Semmihez sem köthető az értéke, az ármozgása! 

A bitcoin árfolyama nincs kötve semmilyen hagyományos alaphoz, és azt teljes mértékben a kereslet és a kínálat viszonya határozza meg, miközben utóbbi alapvetően kvázi-fix. Az árfolyamot elsődlegesen a piacon zajló spekulációk és várakozások formálják. Ha például a befektetők úgy vélik, hogy a bitcoin iránti kereslet növekedni fog – például új intézményi szereplők léphetnek a piacra, vagy a kriptovaluták egyre inkább központi szerepet kapnak az USA szövetségi politikájában –, az az árfolyam emelkedését is elindíthatja.  

Ezt a dinamikát a piacok is tükrözik, különösen azok az előrejelzések, amelyek a kriptovaluták intézményesülését várják, mint például a második Trump-kormányzat kampányígéretei alapján. 

A befektetők igyekeznek ezt a várakozást megragadni és minél hamarabb belépni a piacra. 
Ugyanakkor a legnagyobb kockázatot is éppen ez a spekuláció rejti magában:  

ha váratlan negatív hírek érkeznek, az ugyanígy gyors és jelentős árfolyamcsökkenéshez vezethet, amely komoly veszteséget okozhat a későn, a vételi oldalra belépő vagy túl magabiztosan spekuláló befektetők számára. 

Meddig drágulhat még a bitcoin? 

A kriptovaluták sajátos jellege miatt nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy hol van a mostani áremelkedés határa, mivel azt nem fundamentális tényezők hajtják, hanem tisztán spekulatív tőke, amely a potenciális hozamra épít. Az olyan szintű mérföldkövek, mint a 100 ezer dolláros árfolyam, elsősorban a média és a kisbefektetők számára bírnak hírértékkel. Az intézményi befektetők és a szakmai szereplők számára azonban nem az árfolyam szintje, hanem a hozamok és a kockázatok a döntő tényezők, amelyek mentén meghozzák befektetési döntéseiket. Számítani lehet rá, hogy az árfolyam egy ponton olyan mértékű korrekcióval szembesül, amely akár több tízezer dolláros esést is eredményezhet. Ezt a jelenséget a befektetők fogják elindítani, egyesek profitrealizálással kiszállnak majd a piacról, értékesítik befektetésüket, amely az árfolyam esését fogja eredményezni, újabb és újabb befektetőket sarkallva az eladásra, míg mások, akik nem látták előre a fordulatot, jelentős veszteséget szenvedhetnek el. 

Kapcsolódó: 

Címlapfotó: MTI/EPA/Allison Dinner

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. december 07. 08:49 Szerkesztve
Ára van értéke nincs. Meg a möggöttes technológia is elavult. Ez egy spekulatív eszköz.
2024. december 07. 06:13 Szerkesztve
A BC a telítődő befagyasztásra robban. Az világméretű foly. vége bekövetkezik majd. Ideje a fedezetbiztosító keresleti láz kitörésének és fellángolásának a kérdésze lesz csak. Legalábbis PTK. szerint. A tanulmány bemutatta az olyan értékeszközök bukásait is, mint a gyöngy (fekete és az üveg) az aluminium, és a zsidó tárházakat buggyanásik megtöltő gyémánt (több lett belőle, mint várták,. Mivelk a bányászat és csiszolás egy kézben van már, így az emberek előtt titkolt a tény. Aa felesleget betározó trükk miatt nincs hisztéria. E g y e l ő r e, mert amint kiderül és el is hiszik, még a koronagyémánt is közel annyit fog érni, mint egy flextárcsa. A dél csillagát kár volt ketté vágni, mert a méret (karát) felezés se volt jó húzás. A milliárd forintos bankót 500 millióssá tette, de az inflálódástólegyik darabját se védi meg. Ha az emberek nem keresik az aranyat, vagy az aluminium többletű gyémántot, akkor azoknak vége. Áthidaló-helyettesítő eszköz híjján marad vagy visszatér a barter.
citromosParizer
2024. december 06. 23:38
túl van hypeolva. forexen vagy tőzsdén is tudsz skalpolással vagy day tradinggel nap pár százalékot keresni, 10k dollárral ügyködve az adózva 200 dodó profit naponta. fizu mellé elég és nem kell hónapokat várni. persze csinálja, aki szeretné, csak nem az egyetlen út a jóba, mint ahogy sokan beállítják :) sokan például követségi és ngo-s centekkel akarnak némi hazaárulás árán befutni, mert minden máshoz hülyék, aztán itt vergődnek több accounttal :D
MaBaker
2024. december 06. 22:04
Csókoltatom a makronóm intézet elemzőjét és javaslom neki nézze már át, hogy felezési ciklusonként mennyivel csökkent az árfolyam százalékos ingadozása. És akkor majd nem fog ekkora blődségeket beszélni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!